Konferencja Aktywni razem 14 kwietnia 2011

Miejsko -Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach zorganizował w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IVA Euroregionu Pomerania) konferencje - debatę.

"Aktywni razem". W spotkaniu uczestniczyły delegacje niemieckich partnerów projektu z Oderbergu i Schwedt na czele z Franzem Ruh i Marią Weniger, z instytucji współpracujących: dyr. Peter Natuschke -Muzeum w Altranft i dyr. Gudrun Fenger -Gimnazjum Bad Freienwalde oraz Wriezen, a także Carl von Breydin z Eberswalde. Stronę polską reprezentowali: Burmistrz Andrzej Salwa i Krzysztof Karolak - Przewodniczący Rady Miejskiej; nauczyciele i dyrektorzy ze szkół podstawowych: Troszyna- Agata Cybort, Zielina - Joanna Flamer i Mieszkowic- Iwona Świerczyńska oraz Gimnazjum Ryszard Lejman. Obecne były również: dyrektor MOK w Moryniu Małgorzata Matecka i COKiS Cedynia Małgorzata Karwan. Efektywnie współpracujące przewodniczące Kół Gospodyń z Zielina Zofia Szeremeta, z Czelina- Danuta Zieja, ze Starych Łysogórek - Grażyna Stelmasiak. Kustosz Izby Pamięci Regionalnej w Mieszkowicach - Jan Adamczuk.

Konferencję rozpoczął Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa przedstawiając wykaz realizowanych przez Gminę Mieszkowice projektów unijnych i kalendarium działań projektu MGOK "Aktywni razem -Mieszkowice 2011"

Następnie Barbara Nowicka - dyr. MGOK krótko omówiła idee spotkania, które miało na celu zaprezentowanie różnorodnej aktywności kulturalnej zarówno instytucji ( ośrodki kultury, szkoły) jak i organizacji społecznych ( KGW, stowarzyszenia). Podkreśliła rolę współpracy z organizacjami skupiającymi ludzi z pasją, animatorów kultury jako przywódców, dobrych organizatorów, realizujących kreatywne działania, których zaangażowanie jest motorem działania poszczególnych grup. Twórcze uczestnictwo w ofercie małych ośrodków kultury pozwala na odkrywanie swoich zainteresowań, uczy korzystania z dóbr kultury i działania w grupie innej niż szkoła, czy też środowisko pracy.

Prezentacje współpracy polsko - niemieckiej rozpoczął Remigiusz Rzepczak z Gimnazjum Mieszkowice, omawiając różnorodne przedsięwzięcia realizowane z parterem tj. Gimnazjum Bad Freienwalde. W ramach wspólnych działań od 2003 młodzież brała chętnie udział w imprezach sportowych, warsztatach teatralnych, muzycznych plenerach plastycznych i fotograficznych.

Przykład owocnej współpracy organizacji ukazała w swojej prezentacji Zofia Szeremeta . Od 2004 roku trwa wymiana kulturalna pomiędzy Kołem Gospodyń Wiejski i Frauenzentrum ze Schwedt. Panie spotykają się kilka razy w roku na spotkaniach okolicznościowych, wycieczkach i warsztatach artystycznych.

Od 2005 roku z inicjatywy Franza Ruh i Claus- Dieter Wolfart nawiązano ścisłą współpracę zespołów tanecznych Country Family Oderberg i Zespołu Mieszki MGOK Mieszkowice - instruktor Danuta Panek.

Obszerna prezentacja multimedialna ukazała różnorodność wspólnych występów i spotkań, a przede wszystkim radosne miny uczestników. Franz Ruh powiedział, że zawsze chętnie spotyka się z zespołem z Mieszkowic za sprawą przyjaznej atmosfery i życzliwych gospodarzy. Także Danuta Panek podkreśliła, że mimo iż w zespołach tańczą osoby w rożnym wieku, to podczas wspólnych warsztatów nie ma żadnych barier, czego dowodem były ostatnie warsztaty czterech zespołów country w dniu 9 kwietna.

Maria Weniger z Frauenzentrum ze Schwedt zaprezentowała swoje stowarzyszenie i bogatą ofertę dla kobiet, a Jakub Mamcarczyk z Muzeum w Altranft ukazał ciekawe przedsięwzięcia organizowane przez muzeum.

Barbara Nowicka omówiła kolejną prezentacje tj. działania MGOK w ramach projektów unijnych, które rozszerzają ofertę kulturalną a także pozaprojektową działalność: różnorodne spotkania, imprezy, koncerty organizowane przez ośrodek.

Przedstawiła organizację zajęć stałych oraz pracowników mieszkowickiego domu kultury.

W przerwie spotkania uczestnicy oglądali wystawę koronek Kół Gospodyń z Mieszkowic i Starych Łysogórek oraz rękodzieła pań z Frauenzentrum.  Degustowano smaczne potrawy regionalne i wypieki przygotowane przez panie z MGOK, KGW z Zielina i Czelina.

Nawiązując do kolejnego punktu spotkania tj. dyskusji zarówno Barbara Ruh, Carl von Breydin i Krzysztof Karolak podkreślili, że brak jest dialogu pomiędzy pracującymi w kulturze a tymi, którzy chcą realizować swoje pasje. Prelegenci zgodnie twierdzili, że wszechstronność oferowanych działań przez ośrodki są tak bogate, że każdy kto tylko chce może znaleźć dziedzinę, która umożliwi mu realizowanie swoich zainteresowań. Wystarczy tylko wyjść z inicjatywą i pomysłem realizacji danego przedsięwzięcia.

Na zakończenie B. Nowicka podziękowała wszystkim gościom, referentom, Michałowi Piątkowi za przygotowane prezentacje, kołom za współpracę , p. Annie Hähnel za wspaniałe tłumaczenie i pracownikom za pomoc w przygotowaniu konferencji.

Fotorelacja w galerii...

 
-->