Wydarzenia


Cecyliada i Jubileusz 15 lecia zespołu Dobrawa

Jak co roku około 22 listopada tj. dnia, w którym wspominamy św. Cecylię patronkę muzyki i muzyków kościelnych Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury wraz z parafią w Mieszkowicach, zorganizował Cecyliadę. Takie spotkanie odbyło się 18 listopada w sali widowiskowej naszego ośrodka. Zwyczajem jest msza św. odprawiana w intencji uczestników. Mszę św odprawili ks. Waldemar i ks. Marek. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Sami Swoi a dary ofiarne złożyli członkowie zespołu Dobrawa.

Po mszy św. wszyscy udali się do Ośrodka by tam celebrować nasze święto. Na mieszkowickiej scenie zaprezentowało się 10 zespołów: Emeranto z CK Chojna; Platerówki z Boleszkowic; Kalimera z Piasek; Kapela Borowiny TCK w Trzcińsku Zdroju; Niespodzianka, Sami Swoi oraz Dobrawa z MGOK Mieszkowice. Po raz pierwszy wystapiły u nas nastepujące zespoły: Chór Clara z Troszyna; kapela Borzymianka z Borzymia oraz kapela Myślanie z MOK w Mysliborzu. Każdy z zespołów wykonał po dwa lub trzy utwory o tematyce religijnej. Po występie artyści otrzymali pamiątkowe podziękowania za udział w Cecyliadzie.

Każda Cecyliada jest wyjątkowa. Zawsze jest coś charakterystycznego co powoduje, że spotkanie zespołów śpiewaczych na długo pozostanie w pamięci uczestników. Tym czymś był kolejny punkt programu: jubileusz 15 lecia zespołu Dobrawa.

Tę część rozpoczął dyrektor MGOK a zarazem instruktor zespołu Zbigniew Ciszek. Następnie w korowodzie goście i zespoły złożyli jubilatom życzenia i wręczyli prezenty urodzinowe. Na zakończenie głos zabrał burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, który podziękował zespołowi za lata współpracy i życzył zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Po życzeniach „wjechał” tort, odśpiewano głośne STO LAT. Następnie przy suto zastawioych stołach i muzyce w wykonaniu kapeli Myślanie bawiliśmy się do późnych godzin.

MGOK oraz zespół Dobrawa składa ogromne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Cecyliady i Jubileuszu. Przede wszystkim paniom z Zarządu Osiedla Mieszkowice, zespołom i instruktorom za przygotowanie koncertu, Wojciechowi Kadzikowskiemu za tort urodzinowy, KGW z Zielina za wypożyczenie naczyń, pracownikom MGOK za przygotowanie sali oraz wszystkim, którzy nie zostali wymienieni a w jakikolwiek sposób pomogli w organizacji.

 
Koncert papieski

„Nie lękajcie się! [...]” – wezwał Jan Paweł II w homilii podczas mszy inaugurującej pontyfikat, 22 października 1978 r. To właśnie te słowa stały się tytułem koncertu papieskiego zorganizowanego przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach przy współpracy z parafią Przemienienia Pańskiego w Mieszkowicach. W przepięknej scenerii kościoła parafialnego dzieci, młodzież i dorośli wyśpiewali piękne pieśni i piosenki, które ukochał, był autorem, bądź były związane, niekiedy w luźny sposób, z osobą Jana Pawła II. Po uczcie duchowej, trwającej prawie 2 godziny, każdy uczestnik mógł poczęstowac się kremówką.

Organizatorzy składają ogromne podziękowania wszystkim występującym, opiekunom, rodzicom za przygotowanie występów; paniom z Zarządu Osiedla za „opiekę” nad kremówkami; pracownikom MGOK i panu Jarosławowi za przygotowanie techniczne całego koncertu.

 
Festiwal Miodów i Żywności Ekologicznej

3 września br. na Placu Wolności odbył się Festiwal Miodów i Żywności Ekologicznej. Tego dnia regionalni producenci prezentowali swoje produkty. Na stoiskach można było znaleźć miody, miody pitne, wino, wyroby wędliniarsie, wyroby rękodzielnicze oraz włanego wyrobu ciasta min. stoisko ze zdobionymi piernikami.

O godzinie 16.00, na nieco dłuższym dystansie niż ubiegłym roku – 5 km, wyruszył II miodowy marsz nordic walking. W marszu wzięło udział około 30 uczestników. Zwycięzcy w kategorii kobiety i mężczyźni otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Mieszkowcie. Wszyscy zawodnicy otrzymali okolicznościwe medale.

Chwilę później do najmłodszych „przyleciała” Królowa Pszczół i Bartnik. Przez półtora godziny dzieci bawiły się i uczestniczyły w przedstawieniu przygotowanym przez aktorów Teatru Pana O

Przez cały czas trwania festiwalu na scenie wystąpily zespoły: Sami Swoi, Niespodzianka, Dobrawa reprezentujące MGOK Mieszkowice; Platerówki z GOK Boleszkowice, Kalimera z gminy Cedynia, Emeranto z CK Chojna, Myślanie z MOK Myslibórz

Sponsorzy:

 • Gmina Mieszkowice

 • Nadleśnictwo Mieszkowice

 • Bank Spółdzielczy Chojna

 • Metalfach Mieszkowice

 • LS Gastro Mieszkowice

 • Bar u Asi Mieszkowice

 • Lodziarnia Lucynka

 • Aneta Piasecka – Hadała Biuro podatkowe Mieszkowice

 • Renata Kowalewska Biuro podatkowe Mieszkowice

 • Maria Spirzak

 • Marzena Andrzej Charęza Zielin

Dziękujemy wszystkim wystawcom, zespołom za przygotowane koncerty, wolontariuszom i pozstałym instytucjom, którzy wspomogli nas w tym dziele a mieszkańcom za obecność

 

 
Koncert Tym którzy zginęli dla Polski

1 września o godzinie 20.00 na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach odbyła się czwarta edycja koncertu pn. „Tym, którzy zginęli dla Polski”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowali:

Wojewoda Zachodniopomorski – Zbigniew Bogucki
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz
Starosta Gryfiński – Wojciech Konarski
Burmistrz Mieszkowic- Andrzej Salwa

Organizatorami wydarzenia byli:

Stowarzyszenie Wspieramy Kulturę w Mieszkowicach, Gmina Mieszkowice, Muzeum w Mieszkowice, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach, Opera na Zamku w Szczecinie, Sołectwo Stare Łysogórki, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieszkowickiej.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego ,Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Sponsorzy: Nadleśnictwo Mieszkowice, Nadleśnictwo Dębno, Bank Spółdzielczy w Chojnie.

Wspominając kolejną, 83. już rocznicę wybuchu II wojny światowej, w tak szczególnym miejscu, jakim jest cmentarz wojenny w Starych Łysogórkach, pamiętaliśmy przede wszystkim o poległych i pochowanych tutaj żołnierzach. Dlatego też repertuar koncertu, składał się wyłącznie z utworów polskich kompozytorów, miał przede wszystkim charakter modlitewny. Wśród utworów wokalnych na chór a cappella, jak Moja piosenka Józefa Świdra do słów Cypriana Kamila Norwida, Psalm 67 Macieja Małeckiego w przekładzie Jana Kochanowskiego, czy Modlitwa obozowa Adama Kowalskiego w opracowaniu Marka Jasińskiego, znalazły się również 2 utwory fortepianowe – Nokturn cis-moll opus. pośmiertne nr 20 Fryderyka Chopina oraz Nokturn B-dur op.16 nr 4 Ignacego Jana Paderewskiego, a także wiersz Jana Romockiego – „Modlitwa Szarych Szeregów”. Ponadto usłyszeliśmy dwie kompozycje obchodzącego w tym roku 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki – „Ojcze nasz” oraz „Mszę żałobną g-moll” na chór z organami.

Wykonawcami koncertu byli Artyści Opery na Zamku w Szczecinie:

Partie solowe:

Sopran – Marzena Wiencis-Mamrot
Alt – Małgorzata Zgorzelska
Tenor – Ruslan Bilchak
Bas – Dawid Safin
Fortepian i organy – Olga Bilas
Chór Opery na Zamku
Dyrygent – Małgorzata Bornowska

Dziękujemy za tak ogromną frekwencję.

Koncert poprzedziła Msza Św. celebrowana przez abp. Andrzeja Dzięgę.

 

 
Więcej artykułów…


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
-->