Promocja książki "Złodzieje wiary i nadziei"

2 września w MGOK Mieszkowice odbyła się promocja książki "Złodzieje wiary i nadziei" wydanej w ramach serii Granznahpograniczu. Jest to już 3 książka wydana pod patronatem Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Autorem jest Remigiusz Rzepczak Mieszkowiczanin, nauczyciel j.polskiego, redaktor Kuriera Szczecińskiego, który od lat interesuje się historią pogranicza oraz jej współczesnymi dziejami. Ocala od zapomnienia wspomnienia ludzi, których przeżycia pełne są bolesnych doświadczeń i tragedii. W książce zawarł opis 15 rozmów z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Są one ostrzeżeniem i przestrogą aby współczesne pokolenia doceniały pokój i zgodę jako nadrzędną wartość.

Autorem fotografii jest Andrzej Łazowski twórca i działacz stowarzyszenia, artysta fotografik absolwent min. Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Mający umiejętność jak mało kto uchwycenia w kadrze portretów ludzi, których twarze są otwartą księgą przeżyć.

 

Na wieczór w MGOK Mieszkowice przybyli tłumnie goście w wśród których był także A.Salwa burmistrz Mieszkowic, bohaterowie wspomnień min. Bronisława Krzyżanowska, Stanisław Idzikowski, z Mieszkowic , dorośli i młodzież . Moderator spotkania Beata Woźniak, przedstawiła autorów i głównych gości . R.Rzepczak opowiedział o genezie powstania książki, o spotkaniach z ludźmi, którzy po latach odważyli się wysupłać z zakamarków swojej pamięci bolesne przeżycia z czasów holokaustu. Mówił, że każdorazowo odczuwał głębokie wzruszenie, że dane mu jest spisanie tych tragicznych opowieści. Czuł też, że z racji wieku jego rozmówców, był to już ostatni dzwonek aby to uczynić.

Z uwagi na to, że uczestnicy spotkania nie mieli okazji przeczytać książki, autorom zadawano pytania o genezie powstania książki. W jaki sposób dociera się do ludzi, którzy przeżyli taką traumę, bo często co podkreślano, mało kto chce się takimi bolesnymi wspomnieniami dzielić ? Zarówno autor tekstu jak i fotografii A.Łazowski mówili, że trzeba było najpierw zdobyć zaufanie, aby bohaterowie otworzyli się w rozmowie i był to jak przyznają proces niełatwy. Gdy to osiągnięto, to zarówno rozmowa jak i robienie zdjęć było bardzo naturalne i szczere, co mają nadzieje odzwierciedlone jest w ich książce.

Ciekawymi refleksjami podzielił się bohater książki pan Józef Gumowski oraz syn pana Antoniego Dobrowolskiego -Andrzej. Dla uczestników spotkania było ono bardzo przejmujące. Wszyscy rozmówcy gratulując autorom, potwierdzali potrzebę ocalenia od zapomnienia tragicznych przeżyć naszych rodaków, często rodziców, dziadków. Wiele wypowiedzi dotyczyło współczesnego postrzegania tych tragicznych wydarzeń przez młode pokolenie i naszych niemieckich sąsiadów.

Na zakończenie gromkim brawami podziękowano autorom i bohaterom książki .

Większość uczestników spotkania zakupiło książkę, w której autorzy chętnie wpisywali pamiątkowe dedykacje.

Serdecznie dziękujemy Remigiuszowi Rzepczakowi i Andrzejowi Łazowskiemu za to interesujące i przejmujące spotkanie w naszym ośrodku kultury.

A zainteresowanych zachęcam do zakupu książki ""Złodzieje wiary i nadziei".

 

Fotorelacja w galerii...

 
-->